Права која обезбеђује Република:

  1. Материјално обезбеђење породице (МОП)
  2. Право на додатак за помоћ и негу другог лица
  3. Увећани додатак за помоћ и негу другог лица
  4. Право на помоћ за оспособљавање за рад
  5. Смештај у установу социјалне заштите
  6. Смештај у другу породицу

1. Право на материјално обезбеђење породице (МОП) може да оствари сваки појединац или једна цела породица ако нема никакве приходе. Такође, ово право има и сваки појединац или породица са приходом мањим од прописаног нивоа социјалне сигурности, али по условом да средства за егзистенцију не може да обезбеди по основу рада, имовине или од сродника који су у обавези да га издржавају. Ниво социјалне сигурности утврђен је законом и исти је по члану породице на читавој територији Републике Србије. Законом је утврђен ниво социјалне сигурности за месец септембар 2004. године и од тада се усклађује сваког месеца са индексом раста трошкова живота.

Појединцима неспособним за рад, односно породицама у којима већина чланова није способна за рад, није ограничен дужина коришћења права на МОП, али се услови за коришћење тог права преиспитују на годишњем нивоу.

Појединцу који је способан за рад или породици у којој је већина чланова способна за рад, дужина коришћења права на МОП је ограничена, односно то право може да користи најдуже 9 месеци у години.

Ако желите да остварите право на МОП, обратите се Центру за социјални рад на територији пребивалишта. Запослени у Центру ће вам објаснити која су вам све документа потребна како бисте остварили ово право.            

2. Право на додатак за помоћ и негу другог лица има лице коме је због природе и тежине стања повреде или болести неопходна помоћ и нега за основне животне потребе, али под условом да такво лице ово право не може да оствари по другом правном основу. Висина додатка за помоћ и негу другог лица утврђена је законом за месец септембар 2004. године, с тим што се сваког месеца усклађује са индексом  раста трошкова живота.

Ако желите да остварите право на додатак за помоћ и негу другог лица обратите се Центру за социјални рад на територији пребивалишта. Запослени у Центру ће вам објаснити која су вам све документа потребна како бисте остварили ово право.

3. Право на увећани додатак за помоћ и негу другог лица имају сва лица са утврђеним степеном телесног оштећења од 100% по једном основу без обзира да ли су у систему социјалне заштите (деца, омладина, незапослени и лица која никада нису била у радном односу) или у систему пензијско-инвалидског осигурања (пензионери без обзира да ли су отишли у старосну или инвалидску пензију).

Све информације се могу добити у центрима за социјални рад у општини пребивалишта или филијали ПИО фонда.

4. Право на помоћ за оспособљавање за рад односно образовање и оспособљавање за рад имају:
-  деца и омладина ометена у развоју
- одрасла инвалидна лица која се, према психо-физичким способностима и годинама живота, могу оспособити за одређен рад и то право не могу да остваре по другом правном основу.

Ово право остварује се упућивањем на оспособљавање, уз материјално обезбеђење, накнаде трошкова смештаја, трошкова превоза и накнаде трошкова оспособљавања.

Све информације се могу добити у цетрима за социјални рад у општини пребивалишта.  

           
5. Право на смештај у установу социјалне заштите има:
- дете без родитељског старања
- дете чији је развој ометен породичним приликама (дете које нема живе родитеље, чији су родитељи непознати или су нестали и дете чији родитељи из било којих разлога привремено или трајно не извршавају своја родитељска права и дужности),
- дете ометено у менталном развоју степена умерене, теже и тешке менталне ометености,
- вишеструко ометено у развоју,
- дете оболело од аутизма,
- дете са сметњама у телесном развоју које нема услова да остане у својој породици (слепо дете; глуво дете; дете са тешким телесним сметњама у развоју – парализа, церебрална парализа, дистрофија, плегија, параплегија, квадриплегија, мултипле склероза и остале урођене и стечене телесне сметње; дете са сметњама у менталном развоју – степена умерене, теже и тешке менталне ометености; дете оболело од аутизма; дете вишеструко ометено у развоју – са две или више ометености),
- дете са поремећајима у друштвеном понашању (дете које чини кривична и прекршајна дела, или које бежањем од куће, скитњом, или сличним понашањем, нарушава општеприхваћена друштвена правила понашања),
- трудница и самохрана мајка са дететом до године дана живота детета,
- одрасло инвалидно лице са телесним и чулним оштећењима,
- тешко хронично оболело лице
- лице ометено у менталном развоју,
- пензионер и друго старо лице које није у могућности да живи у породици, односно у домаћинству,
- лице које се нађе у скитњи или му је због других разлога потребно привремено збрињавање и надзор.

Установе социјалне заштите за смештај корисника су: домови за децу и омладину и центар за заштиту и одгој деце и омладине, који обезбеђују заштиту деце без родитељског старања и деце чији је развој ометен породичним приликама, домови за децу и омладину ометену у развоју који обезбеђују заштиту деце и омладинe ометене у развоју, степена умерене, теже и тешке менталне ометености, вишеструко ометеној у развоју и оболелој од аутизма, заводи за васпитање деце и омладине који обезбеђују заштиту деце са поремећајима у понашању, домови за стара и болесна лица и геронтолошки центри који обезбеђују заштиту старих лица и пензионера, заводи (домови за смештај лица ометених у менталном развоју и душевно оболела лица), домови за одрасла телесно инвалидна лица.

Све информације о условима и начинима смештаја корисника у установе социјалне заштите могу се добити у центрима за социјални рад на територији општине пребивалишта.   

6. Право на смештај у другу породицу имају лица која имају право на смештај у установу социјалне заштите. Приликом избора породице у коју се корисник смешта, установа која врши смештај руководиће се нарочито личним својствима корисника, чланова породице у коју се корисник смешта, стамбеним и другим могућностима породице и потребама корисника. У другу породицу може се сместити највише троје деце, односно двоје деце ометене у развоју. У другу породицу може се сместити највише три одрасла или три стара лица.
           
Све информације о условима и начинима смештаја корисника у другу породицу могу се добити у центрима за социјални рад на територији општине пребивалишта.