Права која обезбеђује општина, односно град

  • Право на помоћ у кући
  • Дневни боравак
  • Опрема корисника за смештај у установу социјалне заштите или другу породицу
  • Једнократне помоћи
  • Право на услуге социјалног рада
  • Привремени смештај у прихватилиште и прихватну станицу

            Право на помоћ у кући имају: стара и изнемогла хронично оболела лица и друга лица која нису у стању да се сама о себи старају.
            Помоћ у кући обухвата обављање неопходних кућних послова (одржавање чистоће стана, набавка хране и других потребних ствари, одржавање личне хигијене и слично).
            Право на помоћ у кући и разни облици дневних боравака реализују се у општинама односно градовима који су организовали ту делатност.

Право на дневни боравак обезбеђује се упућивањем корисника у одговарајућу установу социјалне заштите која врши услуге дневног збрињавања или васпитно-образовну установу која пружа такве услуге.
            Право на дневни боравак има: дете ометено у физичком или психичком развоју. дете оболело од аутизма, дете са поремећајима у друштвеном понашању и одрасло лице, ако је овакав облик заштите најцелисходнији.

            Право на опрему корисника за смештај у установу социјалне заштите или другу породицу обухвата одећу, обућу, и трошкове за превоз корисника до установе, односно породице.
            Право на овакву опрему има: лице које се упућује на смештај у установу социјалне заштите и лице које се упућује на смештај у другу породицу.

            Право на једнократну помоћ може бити новчано или у натури. Износ једнократне помоћи не може бити већи од просечне зараде остварене по запосленом у Републици у месецу за који се врши исплата.
            Право на једнократну помоћ обезбеђује се лицу које се изненада или тренутно нађе у стању социјалне потребе.

            Право на услуге социјалног рада имају сви грађани без плаћања; изузетно, плаћа се услуга доношења решења о смештају у установе за старе и пензионере, само у случају када подносилац захтева тражи смештај у установе високог стандарда.
            Услугама социјалног рада сматра се: превентивна делатност и дијагностика, третман и саветодавно-терапијски рад у циљу пружања стручне помоћи појединцима, породицама и друштвеним групама да решавају своје животне тешкоће или помоћ у организовању локалних и других заједница да спречавају социјалне проблеме и ублажавају последице.

            Право на привремени смештај у прихватилиште и прихватну станицу обезбеђује привремено збрињавање деце и омладине коју упути надлежни центар за здравствену заштиту, васпитање и образовање.
            Прихватне станице врше прихват и краткотрајан смештај деце и омладине која се нађу у скитњи, просјачењу, или другим случајевима којима је хитно потребан краткотрајан смештај.

            Услови за коришћење ових права која обезбеђује општина односно град регулисани су одлукама општина односно градова.

            Питање субвенција (телефон, комуналије-инфостан), регулисано је на локалном нивоу. Обезбеђује се на нивоу општина и градова. Од октобра 1998. године на важности је Правилник о субвенционирању комуналних услуга за категорију пензионера у општини Суботица.  

За остваривање права прописаних у систему социјалне заштите потребно је да се заинтересована лица обрате Центру за социјални рад на територији на којој имају пребивалиште односно боравиште. Област социјалне заштите и социјалног осигурања регулисана је Законом о социјалној заштити и обезбеђивању социјалне сигурности грађана  («Службени гласник РС» број 36/91, 79/91, 33/93, 53/93, 67/93, 46/94, 48/94, 52/96, 29/01, 84/04 и 115/05)