ВАСПИТАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ

У Републици Србији, образовање и васпитање уређено је Законом о основама система образовања и васпитања, као системским законом и одредбама Закона о основној школи, Закона о средњој школи и Закона о високошколском образовању.
           
Кровним законом уређени су делатност образовања и васпитања која се обавља као:

  • предшколско васпитање и образовање
  • основношколско васпитање и образовање
  • средњешколско васпитање и образовање
  • високошколско образовање
 

 У систему васпитања и образовања Републике Србије, мањим групама деце и младих са сметњама у развоју,  пружена је могућност образовања у вртићима, основним и средњим школама, високошколским установама и на факултетима, као и у посебним институцијама, где су програми и методе васпитно-образовног рада прилагођени одређеним групама у односу на специфичност њихових инвалидности.
У Републици Србији постоје посебне школе за децу са сметњама у психофизичком развоју.

Предшколско васпитање и образовање
     
            У оквиру основне здравствене службе обезбеђена и здравствена превентива дојенчади и систематски прегледи за децу. Зато је лекар педијатар најпре у могућности да уочи одступања у менталном и телесном развоју беба. Када се утврди одступање у менталном и телесном развоју беба, родитељи се упућују у специјализоване установе или посебне заводе.
            У предшколском периоду најпотребније је да дете са сметњама у развоју прегледа посебна група стручњака. Комисија за категоризацију даје налаз и мишљење. У налазу се наводе врста и степен инвалидности, као и препорука за најпримернији начин васпитања и образовања детета ометеног у развоју. Деца ометена у развоју у предшколском узрасту могу да посећују вртиће и то развојне групе или предшколска одељења у посебним заводима.

Основношколско образовање

Основношколско образовање обавезно је и бесплатно. Лица са сметњама у развоју, одрасли и лица са посебним способностима имају право на образовање и васпитање које уважава њихове посебне образовне и васпитне потребе, у складу са овим и посебним законом.

Делатност у основном образовању и васпитању  обавља основна школа. Основно образовање деце са сметњама у развоју траје до осам година и остварује се у складу са школским програмом основне школе или посебним програмом. Ученик ометен у развоју може стицати основно образовање и васпитање и после навршених 19 година живота.

Посебан закон који регулише ову област, Закон о основној школи, прописује да дете ометено у развоју стиче основно образовање и васпитање у основној школи у коју се уписује на основу решења којим се утврђује врста и степен ометености у развоју.

Деца ометена у развоју, у смислу овог закона су: деца са телесним и чулним оштећењима (телесно инвалидна, слепа и слабовида и глува и наглува деца), ментално ометена деца (лако, умерено, теже и тешко ментално ометена деца), деца вишеструко ометена у развоју (са две и више ометености, деца са аутизмом и друго).
Утврђивање врсте и степена ометености у развоју врши се на основу предлога лекарске комисије. Родитељ је дужан да упише дете у школу одређену коначним решењем о разврставању.
Деца са сметњама у развоју могу да се школују у редовним школама, али у школама са прилагођеним програмима и у посебним заводима. Родитељи детета са сметљама у развоју могу свог ђака да упишу у редовну основну школу по територијалном принципу, дакле, најближе месту њиховог становања.
Уколико школа не задовољава предуслове за неометано праћење наставе таквог детета, онда родитељи могу да упишу дете у школу која је наведена као алтернатива. На жељу родитеља или мишљење стручне комисије детету се полазак у школу може померити за једну годину, уколико се утврди да дете није спремно за такав корак.
Деца са сметњама у развоју имају право на бесплатан превоз од школе до куће. За ученике који нису у могућности да похађају школу постоји и могућност спровођења наставе у кући.
Продужен боравак у основној школи  такође постоји као једна од могућности за ученика са сметњама у развоју који похађа основну школу.

Средњешколско образовање и васпитање

Законом о средњем образовању прописана је могућност средњег образовања, односно образовање и оспособљавање за рад редовних ученика ометених у развоју.
Средњешколско образовање ученика са сметњама у развоју траје две, три или четири године, у складу са школским програмом опште, средње стручне школе или средње школе за ученике са сметњама у развоју.

Високошколско образовање

            Законом о Универзитету Републике Србије уређена је делатност универзитета и факултета, односно академије уметности, њихова организација, аутономија, управљање и начин финансирања.
За студенте важи правило да се могу уписти на оне студијске групе за које испуњавају опште услове за упис.
Право на републичку стипендију имају ученици средњих школа, виших стручних школа и факултета. Основни критеријуми за добијање стипендије су висина прихода по члану домаћинства, успех на студијима, односно школски успех и година студирања односно, разред средње школе.
Студенти са сметњама у развоју, могу да остваре и право на боравак у студенском дому (за студенте са сметњама у развоју "Мика Митровић").  За остваривање овог права потребно је да студент преда одговарајућу лекарску документацију, лекарској комисији у оквиру Студентске поликлиниике.
Осим права на смештај у студентски дом за студенте ометене у развоју, студент може остварити право на пратиоца који  би с њим боравио у дому за време студија. За остваривање овог права, такође је потребна одлука  лекарске комисије.
Субвенционирање исхране студената се реализује током целе школске, односно студентске године, у време трајања предавања и студијских обавеза.

У тренутку када родитељи примете било какав проблем у развоју детета, неопходно је да се обрате лекару који прати њихово дете, а који ће најбоље проценити о чему је реч и уколико је потребно упутити дете у неку другу установу или на специјалистички преглед.

Област васпитања и образовања регулисана је следећим законима:
Закон о основама система образовања и васпитања («Службени гласник РС», бр. 62/2003, 64/2003, 58/2004, 62/2004)
Закон о основној школи («Службени гласник РС» бр. 50/92, 53/93, 67/93, 48/94, 66/94, 22/2002, 62/2003)
Закон о средњој школи ("Службени гласник РС», бр. 50/92, 53/93, 67/93, 48/94, 24/96, 23/2002, 25/2002, 62/2003, 64/2003)
Закон о високом образовању («Службени гласник» број 76/2005)