ЗАПОШЉАВАЊЕ И РАДНИ ОДНОСИ

Право на рад загарантовано је Уставом Републике Србије.

Професионална рехабилитација и радно оспособљавање лица са инвалидитетомје област која има велики значај за побољшање услова живота особа са инвалидитетом.
У Републици Србији је област радног оспособљавања и запошљавања особа са инвалидитетом регулисана Законом о радном оспособљавању и запошљавању инвалида из 1996. године, којим се уређује радно оспособљавање и запошљавање инвалида и лица ометених у развоју.

Радно оспособљавање и запошљавање инвалида, обухвата: децу и омладину ометену у развоју која не могу да стекну образовање и васпитање по плановима и програмима образовања и васпитања за ученике ометене у развоју; децу и омладину ометену у развоју која стичу образовање и васпитање по плановима и програмима образовања и васпитања за ученике ометене у развоју; инвалиде рада, по прописима о пензијском и инвалидском осигурању, који не могу да се преквалификују или доквалификују, односно запосле под општим условима; инвалиде с преосталом радном способношћу, који не могу да се образују, односно запосле под општим условима.

Предузеће за радно оспособљавање и запошљавање инвалида може се основати и обављати делатност под условом да има: најмање 40% инвалида од укупног броја запослених; одговарајући простор; одговарајућу техничку и другу опрему за радно оспособљавање и рад инвалида; запослена стручна лица за радно оспособљавање инвалида у зависности од броја инвалида и врсте њихове инвалидности.   

Ближи услови за рад предузећа утврђују се општим актом предузећа, зависно од обима и врсте делатности коју обавља, односно зависно од броја инвалида и врсте њихове инвалидности.
На општи акт сагласност даје министарство надлежно за послове рада, уз претходно прибављено мишљење министарства надлежног за послове образовања и министарства надлежног за послове здравља.
Предузеће може у оквиру своје делатности да обавља послове практичне наставе за инвалиде - ученике средњих школа који стичу васпитање и образовање по плановима и програмима образовања и васпитања за ученике ометене у развоју.
Предузеће доноси програм радног оспособљавања инвалида који, нарочито, садржи: опис посла и појединих операција, начин практичног и теоријског радног оспособљавања, услове за практично радно оспособљавање, трајање радног оспособљавања. На овај програм сагласност даје министарство надлежно за послове образовања.
За време радног оспособљавања инвалид не заснива радни однос.
Међусобна права и обавезе између предузећа и другог правног, односно физичког лица које упућује инвалида на радно оспособљавање и запошљавање и ближи услови и начин остваривања програма радног оспособљавања, уређују се уговором.
Уговор се може закључити и између предузећа и инвалида.
Предузеће издаје инвалиду уверење о завршеном радном оспособљавању и одређује послове које може да обавља у зависности од психофизичких способности.
Предузећа за радно оспособљавање и запошљавање инвалида могу се удруживати међусобно и са другим предузећима и установама ради остваривања интереса због којих се удружују.
Инвалид заснива радни однос у предузећу без јавног оглашавања, уз посредовање организације надлежне за послове запошљавања.
Инвалид може да обавља послове за које је засновао радни однос код куће, под условом да се ти послови могу обављати код куће.
Предузеће је дужно да извештава правно и физичко лице које је инвалида упутило на радно оспособљавање, односно запошљавање о резултатима радног оспособљавања, односно запошљавања.
Предузећу се обезбеђују средства за радно оспособљавање инвалида, у складу са законом.

Радни односи

Закон о раду пружа следеће нормативе: запослени има право на одговарајућу зараду, безбедност и заштиту здравља на раду, здравствену заштиту, заштиту личног интегритета и друга права у случају болести, смањења или губитка радне способности и старости, материјално обезбеђење за време привремене незапослености, као и право на друге облике заштите, у складу са законом и општим актом.
Забрањена је посредна и непосредна дискриминација лица која траже запослење. Запослени млађи од 18 година и запослени инвалид имају право на посебну заштиту. Лице које тражи запослење, као и запослени, не може се стављати у неповољнији положај у односу на друге, без обзира на пол, рођење, језик, расу, инвалидност, националну припадност, вероисповест, брачни статус, породичне обавезе, политичко или друго уверење, социјално порекло, имовинско стање, чланство у политичким организацијама, синдикатима или неко друго лично својство.
Један од родитеља детета коме је неопходна посебна нега због тешког степена психофизичке ометености, осим за случајеве предвиђене прописима о здравственом осигурању, има право да, по истеку породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета, одсуствује са рада или да ради са половином пуног радног времена, најдуже до навршених пет година живота детета.
Право утврђује надлежни орган за оцену степена психофизичке ометености детета, у складу са прописима.
Запосленом инвалиду рада, у складу са прописима о пензијском и инвалидском осигурању, послодавац је дужан да обезбеди обављање послова према преосталој радној способности.


Незапослени инвалид, може да оствари право на: стручну помоћ при утврђивању преостале радне способности и избору занимања; процену радне способности односно утврђивање послова које, према преосталој радној способности, врши овлашћена здравствена организација на основу посебног уговора закљученог са Националном службом за запошљавање; професионалну рехабилитацију, учешће у финансирању програма запошљавања инвалида.

Запошљавање особа са инвалидитетом (на основу процене радне способности особе) врши се посредством Националне службе за запошљавање Републике Србије односно у филијали ове службе на територији пребивалишта којој се пријављују за рад (запослење) заинтересоване особе са инвалидитетом.
Надлежни у Националној служби (филијали) упутиће заинтересоване на који начин могу остварити своја законска права.